Проєкт Сергія Жадана "Птах: вірші, що стали піснями"


“Птах: вірші, що стали піснями” – це спільний проєкт Сергія Жадана і культурної платформи “Ковчег “Україна”. “Два в одному” – поезія і музика, вишукане мистецьке видання і живий концерт-презентація.

Геніальна поезія Жадана надихнула багатьох легендарних українських музикантів на створення пісень – а це Святослав Вакарчук, гурт Kozak System, ДахаБраха, білоруський гурт Bruttо, Тарас Чубай та багато інших.

Ми зібрали ці вірші-пісні під однією обкладинкою і в одному концерті – і, як результат, отримали музичний артбук з мінімалістични дизайном та ексклюзивною поліграфією, а також гранд-концерт, де звучить українська співана поезія в різних музичних стилях – від джазу і етно до року (і навіть панк-року).

Українці не тільки співоча нація, але й поетична. Лише в Україні поети стають політичними лідерами і пророками, а Ніч поезії на Форумі видавців багато років поспіль збирає тисячі слухачів, що готові віддано слухати улюблених поетів аж до світанку. Цей концерт продовжує традицію української співаної поезії  – Володимир Івасюк писав свої гіти на висококласну поезію Богдана Стельмаха, Романа Кудлика, потім цю естафету підхопив Тарас Чубай, що поклав на музику вірші свого геніального батька Грицька Чубая, і "Мертвий півень", яких надихнула творчість легендарного "Бу-ба-бу" - поезії Юрія Андруховича, Олександра Ірванця і Віктора Неборака. А тепер настала черга "Птаха" Жадана...

Мистецьке видання “ПТАХ” [видавництво "Ковчег "Україна"]

Ця книга особлива – вишуканий мінімалістичний дизайн, ексклюзивна поліграфія зі спецефектами – висічка, рисовий папір, копірка, дзеркальна фольга. Тканинна обкладинка з QR-кодом. Суперобкладинка з рисового паперу нагадуватиме крила птаха, що має обов'язково "повернутись з гілкою вишні".

Окрім музики за QR-кодами, звучить й сама книга - декілька шарів рисового паперу нагадує шарудіння снігу у пісні "Сніг"; у пісні "Середні віки" чорна копірка з шелестом залишатиме брудні сліди, натякаючи на “такі середні віки”, де ”місто косить чума"; у пісні «Вона» можна відірвати перфорований папір у ритмі групи Kozak System; а потім у тиші прочитати пальцями шрифтом Брайля назву пісні «Торкатись». А ще у дзеркальні фользі, що проходить наскрізним декоративним елементом крізь усю книгу, кожен зможе розгледіти себе. Як і у геніальних віршах Сергія Жадана…

Купити книгу можна тут.

Співзасновниця культурної платформи «Ковчег Україна» Ярина Винницька, яка є куратором артбуку «Птах»: «Це книги для багатих, - сказали нам в польському Інституті літератури. Мене ця фраза дуже зачепила. Адже наш артбук прирівняли до сумок Фенді і «важкого люксу». Втім, наші книги - таки справді haute couture – «висока мода» книжкової індустрії. Чи зараз на часі видання дорогих ексклюзивних книг? Чи на часі поезія і концерти? У час війни можна закинути нам, що такі видання не є речами першої необхідності. Як і живопис чи поезія не є необхідними для виживання. Але якщо їх забрати, тоді постає питання - навіщо тоді взагалі виживати? Такі книги – це те, що залишиться після нас – так, як після "таких страшних Середніх віків" чи епохи Ренесансу залишились артбуки Ботічеллі на "Божественну комедію" Данте чи пишно декоровані видання Біблії.

Наша культурна платформа спеціалізується на артбуках - це книги-артефакти, книги-арт-об’єкти, дорогі подарункові видання зі спец-ефектами. У такій книзі поєднуються три музи - літературний текст, графічний дизайн і ексклюзивна поліграфія - дизайнерський папір, висічка, фактурні лаки та інші ексклюзивні поліграфічні прийоми».

Сергій Жадан додає: «Книжки треба видавати дорого. Адже дешево видана книжка – це неповага читача і до духів літератури. Книжки мають видаватися красиво і тішити око й руки тих, хто їх читає. Збірка, звісно, не є повною, адже моїх віршів, які співаються, набагато більше, і нові пісні далі з’являються. Тут навіть не йдеться про якийсь The best – у збірку увійшло те, що особисто для мене дуже дороге. І я радий, що ви зможете цю книгу не тільки слухати, але й гортати, розглядати фантастичні ілюстрації і мати її, як певний артефакт. Бо все, що видає «Ковчег» – це завжди трішки більше, аніж просто паперове видання того чи іншого тексту. Крім того, цей артбук має дві мети: естетичну та благодійну. Всі кошти від його продажу підуть на підтримку ЗСУ, ними ми зможемо закривати запити, які безперервно надходять».

Співпраця Ярини Винницької і Сергія Жадана почалась під час підготовки до легендарного концерту "Ковчег "Україна": Х століть української музики" у 2020 році. Тоді Ярина запропонувала Сергієві написати український варіант легенди про Ноя –  і так народився вірш "Птах".  Згодом Дахабраха створила на цей вірш пісню, яка і дала назву новому спільному проєкту.

Концерт "ПТАХ" [Жадан і друзі]

На концерт Сергій Жадан скликає своїх друзів – відомих українських музикантів.  Разом з ним на сцені виступатимуть Мар’яна Садовська – міжнародно визнана співачка у стилі world music, яку називають українською Бйорк, Христина Соловій, Соломія Чубай, Уляна Горбачевська – етновиконавиця, дослідниця української традиційної пісні, відомий джазовий музикант Марк Токар

Справжньою сенсацією стане повернення на сцену легендарного гурту «Мертвий півень» – вперше після багаторічної перерви. Звісно ж, не обійдеться без «бойових друзів» поета – гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма». А спеціальним гостем концерту будуть вже навіть не легендарні, а міфічні «Брати Гадюкіни».

Ми зібрали на сцені цілий український бестіарій, – жартує Жадан, – книга називається “Птах”, звучатиме пісня про рибу ("Пливи, рибо, пливи”), на сцені будуть чайки (Роман Чайка – учасник гурту “Мертвий півень”) і солов’ї (співачка Христина Соловій) , а також “собаки” (гурт “Жадан і Собаки”), “мертві півні” і “гади” (брати Гадюкіни).

У київському концерту до "ковчегу" Жадана доєднаються Святослав Вакарчук, Kozak system, Саша Кольцова, сестри Тельнюк.

Програма концерту

1. Сергій Жадан і Марк Токар

Ви готові?

2. Уляна Горбачевська 

А зараз я розповім тобі 

3. Мар’яна Садовська

Чорна валка

Магдалина  

4. Саша Кольцова

5. сестри Тельнюк

6. Олег Каданов

Будда

Це і є життя

6. Лінія Маннергейма

Ісус із Назарета

Де твоя лінія?    

7. Мертвий півень і Христина Соловій

Я помру від застуди 

Гобелен

Холодно

8. Мертвий півень / Жадан і Собаки

Переваги окупаційного режиму  

9. Жадан і Собаки

Листопад

Ріка  

10. Христина Соловій  / Жадан і Собаки

Серце

11. Kozak system і Іван Леньо

12. Святослав Вакарчук

11. Брати Гадюкіни / Жадан і Собаки

Файне місто Тернопіль

Наркомани на городі

Kovcheh
Address:ADDRESS STREET City, Country
Email:[email protected]