Десять століть української музики в одному концерті

концерт "Ковчег "Україна" 2020

концерт "Ковчег "Україна" 2020

КОВЧЕГ “УКРАЇНА”:
десять століть української музики в одному концерті
музична подія року


Концерт-подорож Ковчег «Україна» – один із проєктів одноіменної культурної платформи. Метою платформи є створення знакових культурних продуктів-візитівок, що поєднують традиційне і новаторське, архаїчне і сучасне, у таких секторах креативних індустрій як книговидання, музика, кіно, виставкова діяльність, освіта. Ковчег “Україна” – це місце зустрічі минулого й майбутнього України. 

Ініціатором концерту стала співзасновниця платформи культурна менеджерка Ярина Винницька. Її пропозицію підтримала відома українська диригентка, засновниця фестивалю LvivMozArt Оксана Линів. І так у 2020 році проєкт отримав фінансування Українського культурного фонду, а згодом і нагороду фонду, як найкращий проєкт у секторі аудіо-візуального мистецтва. Зйомки відео-версії концерту відбулися у жовтні 2020 року в Центрі Довженка у Львові, а онлайн-прем'єра – 24 жовтня на Youtube-каналі та сторінках проєкту у соцмережах.

Цей грандіозний концерт-колаж має на меті перезавантажити “музичні архіви” і зробити їх цікавими сучасному слухачеві. Концерт-хрестоматія відкриє світові непізнану або відому лише вузькому колу спеціалістів колосальну музичну спадщину України. Цей сміливий експеримент має шанс стати музичною візитівкою країни. Ініціаторка і креативний продюсер концерту Ярина Винницька мріє «аби концерт став нашою «культурною армією» і продемонстрував світові велич української музики».

37 шедеврів української музичної спадщини у виконанні великого симфонічного оркестру, двох хорів і вісімнадцяти солістів – архаїчні колядки і давні духовні наспіви, перлини українського бароко, музика класиків і сучасних композиторів за участі найкращих українських етно-гуртів і виконавців – “ДахаБраха”, “Хорея Козацька”, “Курбаси”, Уляни Горбачевської, а також Молодіжного симфонічного оркестру України під орудою Оксани Линів, Національної чоловічої капели “Дударик”, Київського дівочого хору ім.М.Лисенка. Особливий гість концерту – 85-річна співачка з Полісся Домініка Чекун.



концерт "Ковчег "Україна" 2020

афіша концерту "Ковчег "Україна" 2020

У концерті прозвучать твори найкращих українських композиторів – від Лисенка і Лятошинського до Скорика і Сильвестрова. А ще уявіть: Бортнянський на бандурах замість клавесинів, улюблені гіти ДахиБрахи з симфонічним оркестром, втрачені твори Василя Барвінського, які спробують реконструювати і заграти так, як їх задумав композитор. У програмі також зазвучить академічний твір Володимира Івасюка, що продемострує українцям автора їхніх улюблених шлягерів з несподіваного боку. 

Особливий бонус концерту – співпраця Сергія Жадана і ДахиБрахи. Вони зустрілись на палубі “Ковчегу”, аби створити його гімн: Сергій написав вірша, а ДахаБраха – музику. І спеціально для концерту виконають разом те, що може стати альтернативним гімном України.

Домініка Чекун, концерт "Ковчег "Україна" 2020

Домініка Чекун, концерт "Ковчег "Україна" 2020

В основі концертного сценарію – мономіф Джозефа Кемпбелла про подорож Героя. Це історія про те, що усі міфи світу побудовані згідно однієї і тієї ж матриці – Котигорошко, Прометей, Іванко Дурник, Еней чи Фродо – усі вони відправляються у власну героїчну подорож, етапи якої розгортаються за єдиною схемою: герой мандрує у світ Невідомого, проходить крізь нелюдські випробування, звершує подвиги, за що отримує дар, здобуває скарб і повертається у славі. Таку ж подорож здійснить наш Герой концерту, а разом з ним – і наші слухачі.

Початок концерту – НЕБО. ЧАСТИНА ПЕРША.
Риштування, триває будівництво Ковчегу. На сцені з’являється стара русалка – співачка з Полісся Домініка Чекун. Як Лесина мавка, що дожила до наших днів, вийшла з міфічного пралісу і опинилась тут, у ХХІ ст. – на нашому космодромі. Домініка – одна із останніх живих носіїв традиційного співу Полісся. Вона – вісь концерту, головний його звук і базова вібрація. Розпочинає концерт космогонічною колядкою, ніби народжує весь Всесвіт. Її голос – це начало начал. 

концерт "Ковчег "Україна" 2020

концерт "Ковчег "Україна" 2020

Естафету підхоплює Уляна Горбачевська і хор “Дударик” – виконується різдвяний ірмос. А далі у частині НЕБО звучить духовна музика України – знаменні наспіви Києво-Печерської лаври, кант на слова Григорія Сковороди у виконанні Хореї Козацької, літургічні твори Вікторїі Польової і Валентина Сильвестрова, духовна музика епохи бароко (твори Бортнянського, Барвінського, Веделя).

Особливий номер концерту – Concerto di Cembalo D-dur Дмитра Бортнянського в супроводі камерного оркестру, де партію клавесна буде виконано на бандурі (соліст Олег Созанський). Бандура асоціюється у нас зі старцями-кобзарями, або ж з дівчатами у вінках і вишиванках. Але ще з XV–XVI століття бандуристи грали при дворах української та польської шляхти, а Глухівська школа готувала цілі придворні капели бандуристів, що тішили слух царської знаті. Тому закономірно, що у нашому проєкті бандура займе своє почесне місце і стане головною дійовою особою Концерту ре-мажор Дмитра Бортнянського.

гурт Курбаси, концерт "Ковчег "Україна" 2020

гурт Курбаси, концерт "Ковчег "Україна" 2020

Далі ми опускаємось на землю. Основна частина концерту – ЗЕМЛЯ. ЧАСТИНА ДРУГА. Це веснянки, купальські, класичні академічні твори, у яких взвучить тема весни і Купайла – хор русалок з опери Миколи Лисенка "Утоплена", сюїта-варіація на тему народної пісні "Суха верба" Володимира Івасюка.

Центральний твір цього блоку – кантата "Становлення" Золтана Алмаші на тексти купальських пісень. Чи можливо музикою передати екстаз літа? Його тотальність і зелену всемогутність, його екстатичне цвітіння і шаленство, що пирскає на тебе вишневим соком, і ти тілом відчуваєш, як під тобою гуде жива планета – адже "по землі Купало йде"? Золтану Алмаші, гурту Курбаси і Молодіжному оркестру України це вдалося.

Ой, вогонь, ой, вода, 
Ніч Купала чарівна, 
Ніч Купала чарівна, і все цвіте, 
По землі Купало йде!

КУРБАСИ і Уляна Горбачевська, концерт "Ковчег "Україна" 2020

КУРБАСИ і Уляна Горбачевська, концерт "Ковчег "Україна" 2020

Під час палких купальських ночей народжуються нові почуття і укладаються нові пари. Тому вже восени, від Покрови до Пилипівки, українці зазвичай квасять капусту, тереблять квасолю, палять бадилля на городах, а ще гучно справляють весілля. 

Цей ритуал розпанахує життя на «до і після», нагло вриваючись у нього яскравим карнавальним весільним поїздом: заквітчане гильце з короваєм-раєм попереду, за ним молода пара в стрічках і намистах, далі мальовані скрині з посагом на возах, веселі свати, перев’язані червоними рушниками, троїсті музики з бубном і цимбалами.

ЧАСТИНА ТРЕТЯ. ВЕСІЛЛЯ – найбагатша: це і автентичні латканки, і академічні твори, що розкривають тему українського весілля. Василь Барвінський («Українське весілля"), Мирослав Скорик ("Три весільні пісні”), Олександр Козаренко («П’ять весільних латкань з Покуття») – всі вони звертались до життєдайної теми українського народного весілля. А на завершення цієї частини ДахаБраха створила нову пісню про старовинний обряд Комори – це коли молоду пару урочисто усім селом проводжають на першу шлюбну ніч.

концерт "Ковчег "Україна" 2020

концерт "Ковчег "Україна" 2020

ЧАСТИНА ЧЕТВЕРТА. НАРОДЖЕННЯ ГЕРОЯ. Автентичні колискові, композиторські колискові, народні колискові в авторських обробках. 

Українські колискові – це окрема планета, на якій живуть Ніжність, Турбота і Безумовна Любов. А ще магічні істоти – Сон і Дрімота, і різні тотемні тварини – котики-муркотики, гуси-лебеді, зозульки і журавки. Колискові генетично близькі до замовлянь, а також до джазових імпровізацій – жінка брала дитину на руки і творила свою колискову в режимі прямої трансляції із самого серця. Вони одноголосні і монотонні, як медиція на звук ОМ, і безмежні як Всесвіт, бо вміщають увесь космічний запас материнської безумовної любові.

Цікавим експериментом у цьому розділі є синтез української народної колискової "Ой, ходить сон" і відомої джазової композиції Джорджа Гершвіна "Summertime" – на концерті хору Кошиця в Нью-Йорку Гершвін почув нашу колискову, яка й надихнула його на створення всесвітнього відомого шлягера. Для нашого концерту симфонічну партитуру написала сучасна українська композиторка Марія Олійник.

концерт "Ковчег "Україна" 2020

концерт "Ковчег "Україна" 2020

ЧАСТИНА П'ЯТА і ШОСТА. СТАНОВЛЕННЯ і СМЕРТЬ ГЕРОЯ 

Епічні твори, козацькі думи, реквієми, плачі, класичні твори, що розкривають тему загибелі Героя – увертюра до опери Миколи Лисенка "Тарас Бульба", "Ой, сів пугач" з опери "Запорожець за Дунаєм" Гулака-Артемовського. А потім трагічна загибель героя – Реквієм-плач у виконанні ДахиБрахи, "Пливе кача" для соліста з хором. 

І дуже несподіване трактування всесвітньовідомого "Щедрика" – предвічна щедрівка Миколи Леонтовича, переосмислена сучасним українським композитором Іваном Небесним і присвячена пам'яті Героїв Майдану. «Небесний Щедрик» для мішаного й дитячого хорів, симфонічного оркестру, карильйону та мультимедіа вперше прозвучав у День Незалежності України. Тоді, 2016 року, його виконував оркестр «Народжені вільними», складений із музикантів - ровесників Незалежності.

концерт "Ковчег "Україна" 2020

концерт "Ковчег "Україна" 2020

ЧАСТИНА СЬОМА. ВОСКРЕСІННЯ ГЕРОЯ У СЛАВІ.

В останній частині концерту –  фінал забороненої опери Євгена Станковича "Цвіт папороті". І "Строй Ковчег, Ною!" – так звучить завершальний твір концерту "Ковчег "Україна"– величний духовний  кант XVII ст. в обробці Івана Небесного і у виконанні всіх учасників концерту. Ми зібрались разом (tutti) на одній сцені, аби розпочати велике будівництво – бо "сказав Господь Святим Духом:

Слухай, Ною, своїм ухом, ― строй ковчег!" 

І нехай збудований нашими спільними зусиллями Ковчег "Україна" стане тим місцем, де реалізується великий український  міф, а у новій омріяній Україні "врага не буде, супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люде на Землі”.

Kovcheh
Address:ADDRESS STREET City, Country
Email:kovcheh.ukraina@gmail.com