Євген Станкович: фінал опери "Цвіт папороті"

Особливо драматичною є доля фольк-опери Євгена Станковича "Цвіт папороті". Опера була написана на замовлення французької концертної фірми «Алітепа» для всесвітньої виставки в Парижі: українська прем'єра  була запланована на 1978 року в палаці «Україна», але вона так і не відбулася. 

На прем'єру були запрошені французькі представники. Однак під час генеральної репетиції надійшов дзвінок із Москви від секретаря ЦК ВКП— ЦК КПРС Михайла Суслова з вимогою скасувати виставу. Декорації та костюми до постановки були знищені. На думку редакції журналу «Музика», причиною заборони було «бажання табуювати будь-який прояв етнічної самобутності України». 

Потрібно було дочекатися часів Незалежності України, аби почути звучання цього сміливого, натхненного прадавніми українськими мотивами, твору. 

В основі символічного сюжету фольк-опери “Коли цвіте папороть” Євгена Станковича — літературні твори Миколи Гоголя «Тарас Бульба», «Страшна помста», поезія Т.Г. Шевченка, обрядовий фольклор та героїчний епос, народні обряди та легенди. Вся музика опери виростає з фольклорних інтонацій і тематизму народних пісень. 

Для нашого концерту ми вибрали наступні епізоди: музична дія виписана зі сценами побуту Запорізької Січі – майдан з його гамором, шумом, наковальнею, де виготовляються мечі; військова муштра; ритуальні ігри-ристалища, змагання у спритності, сміливість, хоробість, бойовий похід. «Ой, гук, мати» - старовинна козацька похідна пісня, в якій наприкінці знову лунають удари молота в кузні. Драматична передфінальна дума «Зажурилась Україна» переходить у величний гімн «Благослови, Земле», який композитор повторює і в фіналі опери. 

Композитор Євген Станкович, уродженець Закарпаття, згадував: «Мене вразила народна пісня центральних українських областей. Я вважаю, це унікальне явище…Унікальна самобутня духовна розгортка цілих століть». Його трактування фольклору дуже сміливе і сучасне. Під враженням від останньої постановки опери у Львівському національному оперному театрі  в 2017 році Євген Станкович сказав: «Це доказ того, що український фольклор унікальний, він може звучати і звучить як тисячоліття тому, так і в сучасному світі, звучить активно і несе в собі всю глибину унікальності світосприйняття наших предків». 

солісти – Оксана Нікітюк і Назар Тацишин
Молодіжний сифонічний оркестр України
головний диригент – Оксана Линів

Національна чоловіча капела Дударик під керівництвом Дмитра Кацала

концерт "Ковчег "Україна"
запис відбувся 7-9 жовтня 2020 року у Львові за підтримки УКФ
ініціатор і креативний продюсер концерту – Ярина Винницька



Kovcheh
Address:ADDRESS STREET City, Country
Email:[email protected]