Ковчег "Україна" Явдоха Винницька

Ковчег «Україна» – це проєкт-ініціація.

Він як капсула з надважливою інформацією, що її запускають у космос.
Як закваска, яку господиня залишає на дні діжки для майбутнього хліба.
Найбільша дорогоцінність, що її наречена зберігає у власній скрині.
Відбірне зерно в зерносховищі.

На традиційних весільних рушниках українці часто вишивали Дерево Роду, а поруч – дві пташки, що охороняють Квітку Життя. Так і ми прагнемо вберегти саме ядро, серце-вину України – те, що робить нас нами, і те, що має залишитись недоторканним навіть  в епоху космічних мандрівок. Тому ми зібрали найцінніше і завантажили на “Ковчег”– весь культурний капітал країни, що має стати тими внутрішними опорами, на яких збудуємо Україну майбутнього.


Натхненні традиційним, ми творимо нове – знакові мистецькі проєкти, що стануть “культурними візитівками” України у світі.

Ми – це команда творців з глобальним мисленням і смаком до локального – арт-менеджери і куратори, колекціонери і науковці, продюсери і письменники, музиканти і художники, яких об’єднує любов до цієї землі й до справжнього – крафтового, живого, і  які прагнуть розповісти світові ексклюзивні історії про колоритну самобутню Україну.

Ініціаторами і засновниками платформи є Ярина Винницька і Дмитро Осипов. Проєкт співтворився разом із колекціонером, засновником Львівського Інституту колекціонерства Тарасом Лозинським, художником Остапом Лозинським, об’єднав в одну команду українського поета Сергія Жадана, всесвітньовідомий гурт ДахаБраха, а також ІТ-компанію EDpro, продакшн-студію Film.ua та багатьох інших.

МИ ПЛЕКАЄМО ТРАДИЦІЙНЕ, а тому створили 

 • онлайн-ресурс kovcheh.ua, який стане віртуальною скарбницею нації – ми відкриємо для громадськості те, що було заховано у музейних фондах і скринях, - понад тисячу артефактів у високій якості – шедеври традиційного мистецтва й професійного малярства, найкращі треки української музичної спадщини тощо. Тут зберігатиметься культурний капітал країни.

 

МИ ТВОРИМО НОВЕ

 • концептуальні концерти, що відкривають “музичні архіви” України для широкого кола слухачів – у новаторських форматах, через синтез традиційної і класичної музики, мультимедійних інсталяцій і театрального дійства 
 • подарункові артбуки і фотоальбоми про культурну спадщину України, що вже стали книгами-візитівками України 
 • документальні фільми про українську культурну спадщину
 • інноваційні виставки - мовою сучасного мистецтва і нових технологій презентуємо знакові культурні артефакти України

Цінності культурної платформи Ковчег "Україна":

 • справжність: для нас традиція - це не «поклоніння попелу, а передавання вогню» наступним поколінням. Ми отримали велику спадщину – все те, що створили українці за тисячоліття свого існування, а разом з нею й глибину їхньої любові та їхнього болю; тепер це наша відповідальність – зберегти, примножити і передати далі "духовний скарб" нації. 
 • актуальність: ми прагнемо змінити культурні стереотипи про Україну, відмовитись від старих кліше в стилі “сало і горілка” та засобами сучасного мистецтва вивести на авансцену нові знакові культурні артефакти, з якими може асоціюватись наша країна.
 • грунтовність: Ковчег “Україна” – це знак якості – від досвіду команди до наукової і мистецької експертизи. А отже все, що завантажено на борт Ковчегу, є найвищого гатунку.
 • культурне розмаїття: українці — поліфонічна нація, і таким ж поліфонічним є наш світ. Єдиний шанс зберегти його багатоголосся – кожному плекати своє, і водночас повагу до іншого, та створювати нові можливості для взаємозбагачення культур.

Цілі культурної платформи Ковчег "Україна":

 • зберегти і примножити культурний спадок України                                                           
 • створити якісні конкурентоспроможні українські культурні продукти, що поєднують традиційне і новаторське, архаїчне і сучасне – у таких секторах креативних індустрій як книговидання, музика, кіно, виставкова діяльність, освіта
 • виплекати в українцях відчуття приналежності до власної культури та історії 
 • забезпечити системну промоцію українських культурних «скарбів» на світовій арені і формувати бренд України як країни з багатою самобутньою культурою

Ковчег "Україна" – це інстинкт самозбереження.

Ми хочемо зберегти наших genius loci – локальних “геніїв місця” – духів-охоронців цієї землі. Українці – поліфонічна нація. Ми неймовірно багаті в межах самого українства – гуцули і поліщуки, лемки і слобожанці, галичани і полтавці – кожен зі своїми говірками, рецептами, традиціями, менталітетом. Тому Ковчег  “Україна” – це гуцульська Коляда, полтавське багатоголосся, поліські гукальні пісні, а ще покутські трійці, подільські килими, кролевецькі рушники. 

Наші маленькі “генії місця”, що зачаїлися у місцевих традиціях кожного окремого міста і села, разом формують унікальне поліфонічне звучання цієї землі. Врятувати їх, внести до великої всеукраїнської “Червоної книги genius loci", забезпечити їм “доступ до мікрофону” – можливість розповідати світові свою маленьку локальну правду – наш першочерговий обов’язок.

Вберегти, не розгубити унікальних культурних кодів, аби не розчинитись у глобалізаційному потопі, і передати далі – творити нову модерну українську культуру, що буде рости з власного кореня. Бо для того, щоб мультикультурний світ залишався мультикультурним, треба, аби кожен плекав своє. 

Для нас життєво важливо, щоб десь на цій планеті поети далі складали свої вірші українською, на львівській фарбиці "Трембіта" далі натягували струни на нових бандурах, а у Космачі лагодили писачки, видували яйця, аби написати ще одну космацьку (чи може космічну?) писанку. Бо без усього цього порушиться унікальний внутрішній гомеостаз планети Земля.

ПЛАНИ КОВЧЕГ "Україна" на 2022-2023 роки

 • світове турне концерту-візитівки Ковчег "Україна": Х століть української музики
 • видавничі проєкти: дитяча АБЕТКА у співпраці з музеєм Гончара, поетичний артбук у співпраці з Сергієм Жаданом, артбук "Червона рута" у співпраці з меморіальним музеєм Володимира Івасюка у Чернівціях, артбук ТАРО: українські архетипи у співпраці з Громовицею Бердник
 • проєкт ІВАСЮК classic, що включатиме концерт, виставку, артбук і телесеріал
 • Школа Різдва – серія онлайн і живих майстеркласів, де діти матимуть змогу вивчити старовинні колядки і віншівки, власноруч приготувати головні атрибути Різдва
Kovcheh
Address:ADDRESS STREET City, Country
Email:[email protected]