“Шедеври українського мистецтва від княжої доби до авангарду [живопис, графіка, скульптура]

До вашої уваги – віртуальна галерея українського професійного мистецтва від руських ікон XIV ст. до геніїв сучасності – близько 500 шедеврів із музейних і приватних колекцій: сакральне мистецтво Русі, барокові скульптури містичного Пінзеля, живопис Васильківського, Труша, Новаківського, Кульчицької, Маргіт і Романа Сельських, Леопольда Левицького, Миколи Глущенка, графіка Сороки і Жука, скульптурний вибух світового масштабу Олександр Архипенко і наш геніальний сучасник Роман Петрук.

[проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного Фонду]


Ми – країна з розмитою ідентичністю, що досі оговтується від наслідків колоніального статусу. Досі багато наших співвітчизників, а тим паче закордонна аудиторія, мало знайомі з культурною спадщиною України, вважають її другосортною, вторинною щодо культури метрополії. Цей проєкт має перезавантажити культурні стереотипи про Україну, продемонструвати масштаб її культурної спадщини, відкрити широкому загалу відомі тільки вузькому колу спеціалістів унікальні культурні артефакти та імена. А також має допомогти сформувати образ нової України – країни високої культури і мистецтва. Цей проєкт унаявнює поки ще маловідому нам Україну розвинутих середньовічних міст з іконописними майстернями, гетьманських балів з партесними концертами, країну козацького бароко, гуцульської сецесії, авангарду.

Ми реалізовуємо цей проєкт спільно з Львівським інститутом колекціонерства, Національним музеєм ім. Андрея Шептицького у Львові, Національним художнім музеєм в Києві. У нашій віртуальній галереї будуть музейні шедеври поруч з найкращими творами із закритих приватних колекцій, що вперше стануть доступними для громадскості. Особливий акцент нашої колекції – Львівська школа живопису (що природньо, адже куратори, упорядники, колекціонери проєкту – львів’яни. Тож ж Україна відкриє для себе інший Львів – не тільки львівську каву чи реберню, а й Сельського, Звіринського, Сміх-Шатківського, Сороку).

Оглянути галерею ікон можна вже тут! 
А галерею живопису – ось тут.

Ми є свідками історичного процесу, коли українська культура нарешті виходить з імперської тіні. Раптова зміна статусу України на геополітичній арені світу – від країни, яку ніхто не помічав, до країни, яка змінює хід світової історії, – радикально вплинула і на статус української культури. Нас нарешті почали помічати – і нещодавні зміни у атрибуції художників українського походження по світових музеях тому доказ.

Попереду величезна робота з демонтажу старих уявлень про українську культуру і побудови власного мистецького пантеону. Нам треба представити світові культурну спадщину, яка маловідома навіть нам самим, і допомогти глянути як на українську, так і на російську культуру через нову “деколонізаційну” оптику. 

Процес ревізії світової спадщини розпочався у топових музеях світу давно, але досі цей процес жодним чином не стосувався України і Росії, адже російська імперія досі ніколи чомусь не розглядалась світовою академічною спільнотою як імперія. Відтак Україна не трактувалась як країна колонізована.

Щоб "розбити" колоніальну оптику, крізь яку дивиться на нас світ, треба самим українцям розпочати власні фахові дослідження. Ми самі маємо стати рушіями деколонізаційних студій і запускати процеси переосмислення російських культурних наративів щодо України, переосмислення російської культури як окупаційної, а української – як пост-колоніальної. Ми вперше маємо достатній символічний капітал на міжнародній арені, аби наші думки почали сприймати серйозно. Тепер справа за нами. Тому ми започаткували спєцпроєкт під хештегом #деколонізація. У цьому розділі сайту публікуватимемо роздуми наших провідних мистецтвознавців, мислителів, письменників на цю тему. А це – Євгенія Гавришенко, Юрій Винничук, Юрко Прохасько, Антон Санченко – перші статті можна читати ось тут.

Окрім онлайн-галереї та спецпроєкту #деколонізація, готуємо серію розповідей про українських художників – їхні творчі біографії будуть подані не  "сухим жмихом" в стилі Вікіпедії, а як захопливі оповіді, які одразу хочеться екранізувати. Ми раді вітати на борту "Ковчегу" таких знаних мистецтвознавців, як Діана Клочко, Оксана Левицька, Олександр Рудяченко. Ознайомитись зі статтями можна буде у розділі Читанка - Український живопис – перші статті можна читати тут.

Особливим подарунком для шанувальників українського мистецтва буде цикл із чотирьох відео-лекцій від Діани Клочко: про українську ікону, Шевченка-живописця, якище українського авангарду і Львівську школу живопису. Вже незабаром на You-tube каналі Ковчег "Україна".  А справжнім почастунком для гурманів стане слайд-шоу шедеврів українського живопису та анімовані полотна наших геніїв від знаного відеографа Мирослава Стецького. Перші анімації можна оглянути тут –  "Містична Україна" і 10 українських шедеврів, від яких щемітиме серце.

Ми мріємо аби українська культура була повноцінно представлена на світовій арені, аби українські культурні бренди стали впізнаваними у світі. Але насамперед, проєкт має на меті змінити ставлення українців до власної культури – ми хочемо змити те липке відчуття другосортності нашого культурного спадку і закохати українців у власну культуру. 

Усі продукти проєкту будуть розміщені для огляду на сайті проекту www.kovcheh.ua. А своєрідною кульмінацією стане друковане видання – великий подарунковий фотоальбом "Українське мистецтво: живопис, графіка, скульптура" і книжечка для дітей з ілюстраціями Катерини Дендюк про наших художників, де за QR-кодами можна буде оглянути їхні картини.

Цей проєкт ми присвячуємо пам’яті Тараса Лозинського – нашого натхненника і куратора, відомого колекціонера і громадського діяча, без якого ця ідея так і залишилася б нездійсненною мрією.

Автор: Ярина Винницька

Kovcheh
Address:ADDRESS STREET City, Country
Email:kovcheh.ukraina@gmail.com